Yerba mate – właściwości

ostrokrzew paragwajski

Yerba mate – ostrokrzew paragwajski z którego wysuszonych i zmielonych liści jest przygotowywany napar zwany również jako erva mate lub herba mate popularny głównie w krajach Ameryki południowej. Napój ten swoją popularność zaczął zdobywać dzięki misjonarzom jezuickim, którzy w XVII wieku dotarli do dorzecza Parany które zamieszkiwało miejscowe plemię indian Guarani.

Ulubioną używką indian było przeżuwanie liści pewnego, zielonego krzewu który nazwano później ostrokrzewem paragwajskim. Ich żucie likwidowało zmęczenie, rozjaśniało umysł i łagodziło uczucie głodu. Narodowy Instytut Yerba Mate który sfinansował badanie nad yerba mate w Argentynie, oświadczył że napar z yerba mate jest ważnym źródłem polifenoli, wiele z nich wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zmniejsza szansę wystąpienia raka i chorób układu krwionośnego.

Udowodniono, że yerba mate działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, obniża poziom cholesterolu, a także ma działanie ochronne wobec komórek wątroby i wobec układu sercowo-naczyniowego. Stosowanie yerba mate sugeruje się w leczeniu nadwagi.

Otyłość dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie, w wielu krajach przeprowadza się obecnie badania mające na celu powstrzymanie tego zjawiska. W kwestii odchudzania i utrzymania właściwej wagi stwierdzono, że yerba mate posiada bardzo duży potencjał, co poparły dotychczasowe badania.

Osoby z nadwagą spożywające yerba mate wykazały obniżony współczynnik oddechowy, wskazując na zwiększenie poziomu utleniania tłuszczów. Napar z yerba mate, damiany i guarany wykazał gwałtowne spowolnienie opróżniania żołądka i zmniejszenie czasu potrzebnego do osiągnięcia poczucia sytości. Po 6-7 tygodniach u osób które brały udział w badaniach stwierdzono znaczną utratę wagi. Yerba mate wykazała swój potencjał przy odchudzaniu i jest często jednym z głównych składników tabletek odchudzających.

Dodawanie składników takich, jak yerba mate czy guarana do suplementów diety okazało się skuteczne w działaniu mającym pomóc osobom w skutecznym odchudzaniu.

Skomentuj jako pierwszy "Yerba mate – właściwości"

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany


*